Jak zrobić lampę z rurek lub słomek do picia? To pytanie bardzo mnie to zaciekawiło i postanowiłam sama się przekonać czy jest to trudne i jak można ją wykonać. Od razu napiszę, że jest to prostsze niż się wydaje, zajmuje dosłownie godzinkę i jest przy okazji świetną zabawą.
Co będzie nam potrzebne?
- 30 rurek do picia, takich szerokich
- sznurek
- zwis do lampy na żarówkę
Jak zrobić lampę?
Wzorowałam się na tutorialu, który znalazłam w internecie -
Geometryczna lampa ze słomek DIY, ja zwrócę dodatkowo uwagę na kilka rzeczy :)
Będzie świetnie jeśli uda się Wam dostać wszystkie elementy w kolorze czarnym, ale oczywiście nie jest to żaden wymóg. Ja chciałam wykorzystać to co już miałam w domu, czyli biały zwis i naturalny sznurek, więc założyłam, że lampę (jeśli uda mi się ją zrobić 😉) pomaluje lakierem w sprayu, który też miałam w domu. Szukałam tylko czarnych rurek, skoro i tak musiałam je kupić to chciałam już takie w docelowym kolorze. Niestety, nie mogłam ich nigdzie znaleźć, a że jak sobie coś postanowię to lubię szybko przejść do realizacji.. to kupiłam w końcu żółte.
Tworzymy pięciokąty.
Jak? Nakładamy na sznurek po kolei 5 rurek, formujemy z nich pięciokąt i związujemy końce sznurka. Kawałki sznurka po związaniu pięciokąta zostawcie, przydadzą się później.
Robimy piramidki - góra i dół lampy.
Bierzemy jeden z pięciokątów i tworzymy taką piramidkę, w taki sposób, aby z każdego kąta wychodziła jedna rurka ku górze i wszystkie spotykały się w wierzchołku.
Jak to zrobiłam?
Przywiązałam sznurek w jednym z kątów,
następnie nawlekłam na niego 2 rurki i przywiązałam w niesąsiadującym
kącie. Potem kolejny wolny kat, ale już nawlekłam jedna rurkę,
przywiązałam do wierzchołka i dopiero kolejna rurka i wiązanie do
kolejnego kąta. Ostatnią rurkę przywiązałam w wolnym kacie i od razu do wierzchołka. Tak powstała dolna część lampy.
A co z górną częścią lampy, w której ma się znaleźć żarówka?
Z górnym pięciokątem postępujemy podobnie jak z dolnym, z tą jedynie różnicą, że w wierzchołku od razu umieszczamy tą część zwisu, w którą wkręca się żarówkę i do niego przywiązujemy rurki.
Łączenie pięciokątów
W przytaczanym przeze mnie tutorialu, przewlekamy sznurek przez jeden z boków. Mój sznurek nie chciał tak współpracować. Zrobiłam to inaczej. Przywiązywałam rurki, które miały połączyć pięciokąty. Łączymy je wykorzystując 10 rurek, które nam zostały. Przywiązując jeden koniec rurki do jednego pięciokąta, a drugi do drugiego, tworząc trójkąty. Nie zrobiłam tutaj niestety zdjęcia, ale jest to bardzo ładnie pokazane w tutorialu, o którym cały czas piszę.
Pamiętacie końcówki sznurka, o których pisałam, że przydadzą się później? To teraz jest ten moment. Końcówkami sznurka oplatamy wierzchołek, między rurkami, tak żeby wzmocnić konstrukcję. Przy tych wierzchołkach, przy których nie miałam resztki sznurka, albo był on króciutki, dowiązałam kawałek nowego. Po takim wzmocnieniu konstrukcji, te końcówki sznurka wkładamy do rurek, żeby nie wisiały.
Lampa gotowa. Jeśli mieliście czarne komponenty to od razu wieszajcie. Jeśli natomiast mieliście elementy tak jakie ja, czyli każdy inny, to sugeruje lampę pomalować.
Wykorzystałam czarny lakier w sprayu, ale jeśli chcielibyście niebieską, czerwoną czy np złotą lampę.. to do dzieła 👍
Jestem zadowolona z efektu, zobaczymy co powie na nią syn, bo jest to niespodzianka dla niego. No dobra, jego pokój, jego decyzje.. ale link wcześniej widział i powiedział, że super. Teraz pytanie czy mama dała radę 😉
Jeśli macie pytania, zostawcie w komentarzu, jeśli nie macie, też będzie mi miło jak zostawcie po sobie ślad 😀